Obrady Parlamentu Seniorów w Senacie
15 lipca 2024 r. w Senacie, pod patronatem marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, odbyła się IX Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, poświęcona bezpieczeństwu zdrowotnemu i społecznemu osób starszych. W sesji tej wzięła udział Małgorzata Antoniak – kierownik utw Krasnystaw, która jako wice przewodnicząca Delegatury Lubelskiej OPS znalazła się w 5-osobowej grupie reprezentującej województwo lubelskie.
Obrady seniorów otworzyła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, która powiedziała m.in.
„Dobrze Was znów wszystkich widzieć! Cieszę się, że po raz kolejny spotykamy się w sali plenarnej Senatu, który otwarty jest na obywatelską debatę i łączy wszystkie pokolenia – od młodych po starszych, którzy chcą właśnie tutaj rozmawiać o sprawach najważniejszych”
Następnie głos zabrała Przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera, która pozytywnie oceniła powołanie zespołu międzyresortowego ds. systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi, łączącego w swych pracach zagadnienia z zakresu polityki zdrowotnej i pomocy społecznej.
Kolejnym mówcą była Ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, która poinformowała o działaniach podjętych przez jej urząd, powołany w grudniu 2023 r., który umożliwił m.in. wdrażanie założeń programu „Polska seniora”.
Wśród podjętych działań wskazała m.in. powołanie przy jej urzędzie Rady ds. Polityki Senioralnej.Ministra ds. polityki senioralnej i zwróciła się do wojewodów o powołanie pełnomocników ds. polityki senioralnej, tak by rekomendacje i decyzje można było szybko przekazywać w dół. Poinformowała również, że w wykazie prac rządu znalazł się już projekt ustawy o bonie senioralnym, który ma wesprzeć finansowo m.in. rodziny aktywne zawodowo i umożliwić im opiekę nad swoimi seniorami. W ramach rewizji KPO realizowany jest kamień opieki długoterminowej i udało się tam wpisać bon senioralny, uznając opiekę domową za fundament opieki długoterminowej. Ministra zadeklarowała też wsparcie dla obywatelskiej partycypacji, przygotowania nowelizacji ustawy o osobach starszych, wzmocnienia rad seniorów i uniwersytetów trzeciego wieku.
Przewodnicząca Rady ds. Polityki Senioralnej prof. Marta Podhorecka mówiła o bezpieczeństwie socjalnym, jak i zdrowotnym seniorów.
W czasie sesji miały również miejsce wystąpienia delegatów z każdego województwa, w imieniu grupy lubelskiej głos zabierała dr Anna Laskowska-Szcześniak – geriatra, która mówiła m.in. o sytuacji zdrowotnej seniorów na Lubelszczyźnie oraz braku lekarzy o tej specjalności .
W czasie pozostałych wystąpień apelowano m.in. o wykorzystanie kapitału społecznego, jakim jest potencjał ekonomiczny, intelektualny i wyborczy polskich seniorów. Kolejna ,X już sesja OPS została zaplanowana na 1 października 2024r.